Mi kell ahhoz, hogy tartós legyen a fal és a vakolat kapcsolata?
Nem elég a jó minőségű vakolat!
Ha csak arról lenne szó, hogy minőségi vakolattal dolgozzunk, akkor itt véget is érne ez a cikk. Elég lenne belinkelni ide az Egrokorr Zrt. vakolat kínálatát, és ezzel kis is lenne pipálva a feladat.
De mi nem vagyunk információ-irigyek, sőt! Szívünkön viseljük a tudás átadását, és igyekszünk is megosztani azt, amit mi már tudunk. Mindenkivel, akit érdekel, mert éppen azon gondolkozik, milyen vakolatot vásároljon. A rossz hír mára az, hogy nem elég a jó alapanyag ehhez sem. De ne is szaporítsuk tovább a szót, jöjjön a lényeg!
Előjáték vakoláshoz
Mint az élet számos egyéb területén, itt is fontos, hogy ne rontsunk ajtóstól a házba. Minden a megfelelő előkészítésen múlik. Vizsgáljuk meg alaposan a vakolandó felületet! Nedves falra sosem kerülhet vakolat! Ahogyan az is fontos, hogy tökéletesen portalan, és repedésektől mentes legyen a fal, amivel dolgozunk.
Sok mindent nem lehet kiszámítani, de a szükséges anyagmennyiség meghatározása nem ilyen. Ne restelljünk tervezni, számolni, hogy hozzávetőleg pontosan tudjuk, már a munka megkezdése előtt, hogy mennyi anyagra lesz szükségünk. Ehhez ismernünk kell a vakolásra kerülő falfelület nagyságát, és azt, hogy milyen vastagságban kívánjuk felvinni a vakolatot.
Kezdődhet a tánc – azaz a vakolat felhordása
Az előfröcskölést követően, amellyel kialakítjuk a tökéletes falfelületet, megkezdhetjük a felhordást. Ügyelni kell arra, hogy mindenhol egyforma vastagsággal dolgozzunk. Ehhez igénybe vehetünk vízmértéket, illetve speciális vakoló profilokat a vezetősávok kialakításához. A vakolatot mindig alulról felfelé húzva dolgozzuk el. Amennyiben valahol nem egyforma a vastagság, egy kőműveskanállal pótolhatjuk a hiányt, és újból elhúzzuk, hogy a felület teljesen sík legyen.
Az utolsó simítások
Miután az előző réteg megszilárdult, következhet a simító réteg felhordása. Ez egy kicsit hígabb halmazállapotú anyag, és arra szolgál, hogy a felület esetleges egyenetlenségeit kijavíthassuk vele. Az utolsó réteg eldolgozása mindig körkörös mozdulatokkal történjen!
Remélem sikerült tanácsainkkal sokaknak segítséget nyújtani! Jó munkát kívánunk!