A parkettalakk a padló végső védőbástyája
A parkettaápolás egyik titka
A parketta lényegében egy keményfa padlóburkolat geometrikus mintákkal. A parkettalakk feladata pedig, hogy tömítse, eltakarja a felületet egy olyan átlátszó anyaggal, ami nem fedi el előlünk a parkettánk egyedi szépségét. Parkettalakkot sokféle elvárás szerint gyártanak. Például ilyen fontos kérdés az esztétika, a fényessége, de a kopásállóság is. A lakkozási munka nagy figyelmet és szaktudást igényel, hiszen ezzel adjuk meg a padló végleges kinézetét. Azt is előre figyelembe kell vennünk, hogy a későbbi hibajavítás nem egyszerű feladat.
A parkettalakkok fizikai vagy kémiai kötések révén megszilárduló és térhálósodó anyagok, amelyek száradás után határozott védőbevonatot képeznek a parketta felületén és esztétikus megjelenést kölcsönöznek neki. A különböző helyiségek rendeltetésük szerint különböző hatású lakkokat igényelnek. A vizes helyiségek például kiemelt víz- és vegyszerállósággal rendelkező lakkokat kívánnak, a nappalikban pedig nagyon fontos szempont a készítmények színezhetősége. Amikor kiválasztjuk a nekünk megfelelő parkettalakkot, fontos figyelembe venni a gyártók ajánlását és figyelmeztetését, amit mindig mellékelniük kell a termékeik mellé.
A parkettalakk fajtái és alkalmazása
Alapvetően kétféle parkettalakkfajtát különböztetünk meg: az oldószeres és a vizes bázisú változatokat. Ezenkívül vannak még az UV lakkok is, de ezeket jellemzően a készparketták gyártásakor alkalmazzák, a helyszínen nem. Legtöbbször kétkomponensű bevonóanyagokat használunk, de még léteznek egykomponensű változatok is. Régebben az oldószeres megoldás volt az elterjedt, de környezet- és egészségkárosító hatásai miatt a helyét egyre gyakrabban a vizes parkettalakkok veszik át. Egyes hírek szerint esély van rá, hogy az oldószeres változatokat be is fogják tiltani. Tény, hogy az oldószeres lakkoknak kiváló minőségi és kopásállósági értékeik vannak, de mivel a felhasználásuk során kellemetlen szagú, rossz hatású gázok jelentkeznek, így ma már a vízzel hígítható lakkok számítanak a jobb megoldásnak.
A vizes lakkok sok mindenben hasonlítanak az oldószeres parkettalakkokhoz. Gyorsan és könnyedén felhordhatóak a felületekre, szagtalanok és az alkalmazásuk során nem párolog ki semmilyen káros gáz. A száradás követen egy tartós és ellenálló felület alakul ki. A vizes alapú lakkok egyetlen hátránya az oldószeres változatokhoz képest, hogy nem érhető el velük ugyanolyan magas fényű felület. Mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy melyiket választja.