A régi parkettalakk felújítása.
A régi parkettalakk felújítása.
Fiam egyetemi éveit kezdve beköltözött a fővárosi kislakásba, amit szeretett anyukám hagyott ránk. Sokat gondolkodtunk a cseppnyi negyven négyzetméteres lakás sorsán, de most éppen jókor jött a gyerek számára. Viszont az amúgy karban tartott beltérre nyilván ráfért volna egy kis frissítés, azt hiszem ennek első lépéséről a falfestés buktatóíról, már előzőekben írtam. A régi bérházak aljzatának burkolatként szolgáló, régi, halszálkamintában lerakott parketta frissítése következett. Két opció jöhetett szóba.
A parkettalakk használata mellett szóló érvek.
Az egyik lehetőség, hogy felszedjük, kettő, hogy marad és parkettalakkozást kap. Részemről ez a választás tűnt élhetőbbnek. Ez nyilván kevesebb munkával és kosszal jár, és nem utolsósorban a parkettalakkozás jóval gyorsabb is, mint a bontás. A gyerek lamináltat akart, anyja nem tudott dönteni, nekem meg holt mindegy volt. Tudtam, hogy nem úszhatom meg. Teljesen váratlan fordulat következett, mert egy hete hívott a kölök, hogy eldöntötte, marad a parketta. Ezért úgy készüljünk, hogy ő már megrendelte a csiszológép bérlést. Az együtt végzett munka során árulta el, hogy szereti hallani a régi parketta morajlását, és a mamára emlékezteti, a kisszoba küszöb nyikorgása, mikor belép. Édes fiam. Akkor marad a gyerekkori burkolat.
A csiszolás és sérülések javításai, a parkettalakkozás elött.
A parkettalakozáshoz azért kértem szakember segítségét. A csiszolást a sógorom végezte, bútorasztalosként ő jobban ért a fához. A csiszolást szépen rétegenként, váltott durvaságú csiszolópapírral végezte. A tömör falécek pillanatok alatt visszanyerték fiatalkori fénylő színüket. Mindeközben sógorom megerősítette, hogy jól döntöttünk, mert általában ezek alatt a parketták alatt nincs betonozás. Főleg itt a földszinten nincs, ahol mi vagyunk.
Ezzel megkímélhetjük magunkat egy teljes aljzatcserétől.
Ha nem a parketta lakkozást választjuk, hanem a cserét, az nagyon nagy munka lett volna. Felbontani a meglévő parkettát, ellenőrizni a tartó gerendák állapotát. A gerendákat cserélni, ha kell. Kikaparni a homokot a töltősáncokból. Vízszigetelés, betonozás. Hónapok kőkemény munkája és nem csekély pénz. Míg ezt végig ecsetelte, már végzett is a csiszolással. A fennmaradt faporból szigetelő anyagot kevert és az illesztések közötti réseket töltötte ki. Ezt követte a felületi parkettalakkozás, amihez Dunaplaszt laminált padló és parketta lakkot használtunk. Estére már tükörfényben pompázott a mama kis lakásában a parketta.