Falfesték felújításkor – mikor elég az átfestés, és mikor nem?
Falfesték felújításkor – az első kérdés mindig ugyanaz
A szoba üres volt, csak a régi bútorok körvonalai látszottak a falon. A festék itt világosabb, ott sötétebb, néhol enyhén foltos.
- Szerinted elég lesz átfesteni? – kérdezi Ági
- Attól függ, mit bír még ez a fal. – válaszolta Balázs
Felújításkor ez az egyik leggyakoribb kérdés. Sokan szeretnének gyorsan, bontás és javítgatás nélkül haladni, de nem mindig egyértelmű, mikor elég egy jó falfesték, és mikor kell komolyabb előkészítés. A válasz nem fekete-fehér, viszont néhány szempont segít eldönteni.
Mikor elég az átfestés egy jó falfestékkel?
Ha a régi festett felület stabil, nem pereg, nem porlik, és nincs rajta vastag szennyeződés, akkor az átfestés gyakran elegendő. Ilyenkor a legfontosabb kérdés a tapadás és a fedőképesség.
- Ha nem hullik, akkor jó alap, nem? – mondja Ági
- Igen, de az se mindegy, mivel festjük át. – felelte Balázs
Egy jó minőségű falfesték képes egységes felületet adni még akkor is, ha a falon több régi réteg van. Az Egrokorr Dunatex Silver beltéri falfestékét kifejezetten ilyen helyzetekre használják gyakran, mert jó fedőképességgel rendelkezik, és egyenletes réteget képez a meglévő festésen.
Az átfestés akkor működik jól, ha:
- a régi festék tapad a falhoz
- nincs leváló, krétás réteg
- a felület tiszta és száraz
Ilyenkor a megfelelő falfesték nem elfedi a problémát, hanem egységesíti a felületet.
Mikor nem elég már csak festeni?
Vannak helyzetek, amikor az átfestés csak ideiglenes megoldás lenne. Ha a fal porlik, lepereg, vagy több régi festékréteg alatt bizonytalan az alap, akkor a festék nem tud megfelelően tapadni.
- Nézd, itt már a kézre is ráragad. – mondja Ági
- Akkor ezt nem lehet csak lefesteni. – válaszolta Balázs
Ilyenkor a falfesték önmagában kevés. Előbb a laza részeket el kell távolítani, a felületet stabilizálni kell. Ha ez elmarad, a legjobb festék is leválhat idővel. A döntés tehát nem a festéken múlik, hanem azon, hogy a fal alkalmas-e az átfestésre.
A Dunatex Silver előnye ezekben az esetekben akkor jön elő, amikor a fal már megfelelően elő van készítve. Jó tapadása és fedőképessége miatt nem igényel feleslegesen sok réteget, így gazdaságos megoldást ad felújításkor is.












