Miért válasszuk a nemesvakolatokat?
Mi is az a nemesvakolat?
A családi házak hangulatát, arculatát a falra felvitt vakolat színe és minősége is nagymértékben befolyásolja. Ha jó minőségű, tartós, jó tulajdonságokkal rendelkező felületet szeretnénk kialakítani, akkor a nemesvakolatokban érdemes gondolkodni. A szakemberek szerint ebben a kérdésben sem érdemes spórolni. Két fő változatuk van: a hagyományos vastag és a vékony rétegű. Ha a végleges vastagság nem éri el a fél centimétert, akkor vékony, ha ennél több, akkor vastag rétegről beszélhetünk.
A nemesvakolat jól formázható, így a felület többféleképp kidolgozható. Lehet egyszerű simított, vagy kapart, de akár gördülőszemcsés is. A színét sokáig megőrzi, még a tartós UV sugárzás se fakítja meg pár év alatt. A vízállósága mellett a párát képes átereszteni és emiatt nem fog gombásodni, penészesedni, vizesedni. Könnyen mosható, jobban ellenáll a levegőben található esetleges szennyezéseknek.
Kiemelkedő a hőszigetelő képességük. A rugalmasságuk is jó, így a kisebb repedéseket kimozogja a felület. Műgyantával megfelelő arányban keverve tovább növelhetjük a nemesvakolatok tartósságát, masszívitását. Jó választás a Dunamix homlokzati díszítő vakolat.
A nemesvakolatot lényegében ugyanúgy kell felvinni, mint a többi vakolattípust. Nem igényel plusz szaktudást, de pár dologra érdemes jobban odafigyelni.
Fontos, ha ilyet használunk!
A szerszámok megvásárlásakor érdemes a jobb minőségűt, rozsdamenteset választani.
A nemesvakolatok sokkal érzékenyebbek a felhordáskor az időjárásra. Az eső, a kánikula, de a túl hideg, a hó vagy a fagy mellett a szél esetén se javasolt az ilyen vakolattal való munka, mert ilyenkor nem köt meg megfelelően. Ilyen extrém időjárásban felvitt nemesvakolattal az a gond, hogy sokkal könnyebben megreped a felület és leválhat a felvitt nemesvakolat, pedig ezekkel az extra minőségű vakolóanyagok vásárlásakor pont ez lenne a cél.
Igyekezzünk pontosan kiszámítani előre a szükséges mennyiséget, mert az ilyen vakolatok színe akár azonos gyártónál is változhat. Ha mégis rákényszerülünk az utólagos pótlásra, akkor igyekezzünk ugyanarról az értékesítő helyről, ugyanattól a gyártótól, lehetőség szerint azonos gyártási sarzs számú (a vödör peremén feltüntetésre kerül) termékkel pótolni. Más esetben megvan az esélye, hogy száradás után eltérő az eredeti és a pótolt anyag színárnyalata.