A vakolat felvitele, vagy a már meglévő vakolat javítása
Mi az a vakolat?
A vakolat nedves eljárással készülő, habarcs anyagú felületi bevonat, amely a falak, pillérek, mennyezetek felületeit borítja. Rendeltetésük szerint mindegyiknek szinte azonos az általános funkciója. A vakolatok a külső és belső térben egyaránt védik a falakat a különböző hatásoktól, és elrejtik a nyers szerkezetek esetleges hibáit. Ezenfelül fogadófelületet biztosítanak a különböző festéseknek, burkolatoknak.
A vakolatok csoportosítása, külső- és belső vakolatok
A vakolat két fő típusa a kültéri és a beltéri vakolat:
- A kültéri vakolat rendeltetése nem más, mint az épületek falainak védelme a hőhatásokkal és a csapadékkal szemben.
- A beltéri vakolat a falak hangszigetelő és páraáteresztő képessége mellett, szintén a falak belső felületi védelmét szolgálja.
Emellett természetesen egyedi, speciális rendeltetésű (pl. hőszigetelő, vízzáró stb.) vakolatok is elérhetőek.
Mit tehetünk, ha sérült a vakolatunk?
Amennyiben a régi már meglévő vakolatunk sérült, akkor sajnos elkerülhetetlen az érintett terület újra vakolása. A vakolat sérülhet beázás miatt, vagy esetleg bontási munkálatok során keletkező rezgések hatására. A legjobb megoldás az, ha a sérült felületet szakember állítja helyre. Sajnos manapság a szakemberek elérhetősége korlátozottá vált. Akár több hetet is várnunk kell, mire időpontot tudunk egyeztetni. Ha nincs mód a várakozásra, vagy esetleg kisebb területet érint a probléma, akkor saját magunk is elvégezhetjük a helyreállítást. Segítségünkre lehet egy tapasztalattal rendelkező ismerős.
Az optimális feltételek a kültéri vakolások kivitelezéséhez
Kültéri vakoláskor fontos figyelembe venni, az időjárási feltételeket. Nem ajánlott nagy hőségben, sem fagypont körüli időben sem vakolni, hiszen a kánikulában a gyors száradásnak köszönhetően megrepedezhet a vakolat. A fagypont közelében viszont a nedves vakolat megfagyhat. Optimális a 20 fok körüli száraz és szélmentes idő. Az optimális páratartalom 40 % és 60 % között van. Ez alatti páratartalom ugyan nem jellemző Magyarországon, így ettől nem kell tartanunk. Az e feletti eredmény esetén viszont a kötési idő kitolódását kockáztatjuk, illetve emiatt felületi elváltozások is megjelenhetnek. Érdemes elolvasni a termékismertetőt és követni az abban található utasításokat.