Kong a vakolat? Le vele!
Hibás vagy öreg vakolat
Régi házak felújításakor a falak renoválása az első mozzanatok közé tartozik. Alaposan nézzük végig a ház összes helyiségét, plafontól-padlóig ellenőrizzük a vakolat minőségét. Vannak hibák, amik szemmel is jól láthatóak, ilyen a sóvirág, vagy kéménynél a korom megjelenése, ami más problémára is rámutat. A nedves vakolatnak is mennie kell és mielőtt újra vakoljuk a falat, tárjuk fel, mi okozza a vizesedést. Látszik az is, ha felpúposodott a vakolat, de érdemes kopogtatással is ellenőrizni, hogy tapad-e az alaphoz. Ha kongó hangot hallunk, le kell verni a vakolatot. Magunk is látni fogjuk, hogy egy kisebb ütéstől is le fog omlani, egyszerűen, kézzel, kőműves kalapáccsal elvégezhetjük a munka jelentős részét. Ahol szükségesnek érezzük, rásegíthetünk laposvésővel.
Ha az egész falat szeretnénk megtisztítani a régi vakolattól, mert más struktúrájú felületet szeretnénk, jobb, ha géppel állunk neki a munkának. A megfelelő célszerszám ehhez a munkafolyamathoz a lapos vésőbetéttel ellátott fejtőkalapács vagy vakolatmaró.
Mielőtt újra vakolunk
Miután megtisztítottuk a falat, átnézhetjük a téglákat, feltárhatjuk az esetleges hibákat is. A keletkezett hulladék építési törmeléknek számít és mivel meszet vagy gipszet tartalmaz a homok mellett, semmiképpen se ássuk el az udvarunkban, mert azzal felborítjuk a talaj bioszféráját. Több gondot okoz, mint kifizetni a konténert, amiben elszállítják a háztól és megfelelő módon kezelik. A munka során használjunk szemüveget, kesztyűt és maszkot, ne lélegezzük be a port. Ha maszk nélkül dolgozunk a porban a köhögés, légszomj, hörghurut szinte elkerülhetetlen, de asztma, bőr-és szemirritáció is felléphet. Aki folyamatosan porban dolgozik, sokkal nagyobb százalékban van kitéve szív- és érrendszeri megbetegedéseknek, tüdőbetegségnek, károsodhatnak a légutak, az idegrendszer. Ezeket a kockázati tényezőket semmiképpen se hagyja figyelmen kívül, még akkor sem, ha az apja, nagyapja, sógora sem viselt soha munka közben védőfelszereléseket.
Az új vakolat felvitele előtt tisztítsuk meg a falat kefével, seprűvel, távolítsuk el a maradék port. Ha azt látjuk, hogy még vannak malter maradványok a falon, használjunk durvább sörtéjű kefét, szánjunk időt a tisztításra, a tökéletes végeredmény érdekében.