Mi történt például a vakolat árával?
Miért lett drágább a vakolat?
2021 eleje óta, az építőanyagok ára brutálisan emelkedik. Volt olyan időszak, hogy fél év alatt a duplájára nőtt pár alapvető alapanyag – például a vakolat, szigetelő anyagok, faanyagok, acéltermékek – ára. A 90-es évek eleje óta ilyen mértékű drágulásra nem volt példa. Sőt, az acél alapanyag például 2021 januárja és augusztusa között 260%-os növekedést mutatott.
A koronavírus indította el a lavinát. Míg a gyártóknak többször is le kell állítaniuk a gyártási folyamatokat, vagy épp a csökkenő erőforrások miatt erősen csökkent a kapacitásuk, addig a felvevő piac – bár az szükségletek összetétele sokszor, sok mindenben megváltozott – igényeinek mennyisége szinte alig csökkent.
Az ellátási láncok a kiszámíthatatlan pandémiai helyzet miatt sérültek, leálltak. Többször is újra kellett szervezni őket.
A Szuezi-csatornán balesetet szenvedett konténerhajó miatt a forgalom leállása és a kínai konténerkikötői blokád is tovább rontott a helyzeten. A nyersanyagárak – mint például az acél vagy a vakolatok alapanyaga – kontrolálhatatlanul elszabadultak. Vannak kategóriák, ahol „csak” 25-30%-os emelkedést regisztrált a piac, de van olyan kategória ahol a kétszeresénél többre is megemelkedtek a beszerzési árak.
A másik nagy probléma, hogy ezek az alapanyagok, már a magasabb áron se érhetőek el kiszámítható határidővel. Az acél- és fatermékek, a gipsz, a vakolat alapanyagok, az OSB laptermékek szállítási határideje akár 2-4 hónapra is megnőtt. De hiába vinnénk már fel szívesen a falra a vakolatot, ha a szálas hőszigetelések, mint a kőzet-vagy az üveggyapot hosszú időre gyakorlatilag eltűntek a piacról. Sok nagykereskedő limitálja a megrendelők havi mennyiségét, hogy lehetőleg minden üzleti partnert valamekkora mértékben ki tudjanak szolgálni.
Nemcsak a covid a hibás!
A pandémia mellett sok más tényező is hozzájárult a kialakult helyzethez. Az ellátási láncok újraépítése sokszor szokatlan megoldásokat eredményezett. Már az is megéri az USA vagy Kína piacának, ha például a vakolatok vagy az acéláruk alapanyagait más kontinensről próbálják beszerezni. Az nemcsak drágítja, de lassítja is a folyamatokat, ami ugyanúgy az árban fog meglátszódni.
Egy átmeneti csökkenés után az olajárak is sokat emelkedtek az utóbbi időben, ami újabb költségemelkedést eredményezett. Az ukrán-orosz háború pedig újabb piacbeli katasztrófát fog elindítani a közeljövőben.
Ezért lett hát drágább a vakolat is az utóbbi időben.