Milyen falfesték, milyen falra való?
Milyen festéket válasszunk?
A falfestékek három fő komponense a kötőanyag, a színezék és az oldószer. Ezeknek az arányaitól és összetevőitől függ, hogy milyen festékről beszélünk és ez alapján derül ki az is, hogy kültéri vagy beltéri festéknek tudjuk hatékonyan használni. Sok beltéri festéknél az alkalmazott pigmentanyag alkalmatlanná teszi, hogy kültéri falfestéknek használjuk az adott készítményt, hiszen nincsenek felkészítve a kültéri viszontagságokra. Ellenben a beltéren használt festékeknek lényegesen szigorúbb egészségügyi feltételeknek kell megfelelniük. Például a szervesvegyület-kipárolgást a beltéri falfestékeknek minimálisra kell redukálniuk, de a kültéren ez nem alapkövetelmény.
Manapság a boltokban sokféle modern festéket lehet megvásárolni. Miközben a festékek azon elsődleges funkciója nem változott, hogy színezzék, újjá varázsolják a falat, emellett nagyon sok különböző elvárásnak meg kell felelniük. Kell festék vizes, párás helyiségekbe, de műanyag és beton felületekre is találhatunk megfelelő készítményt. A három fő típus persze a mészalapú, a diszperziós és az enyves beltéri festékek.
Mi a különbség falfesték és falfesték között?
Az enyves beltéri falfestékek már ritkán jelennek meg a festőmesterek repertoárjában, csak régebbi nagypolgári lakások falainál használják. Alacsony költségű megoldás, de cserébe könnyebben lepereg a falról, nem bírja a nedvességet. Kivételes száraz felületet és kiemelten komoly falfestői szaktudást igényel.
A mészalapú falfestékek – szemben az előbb említett enyvessel – most élik második reneszánszukat, hiszen környezetkímélő, lélegző, páraáteresztő, fertőtlenítő tulajdonságokkal várják a megrendelőket. Ezeknél a termékeknél nemcsak kötőanyag, de a pigment (színező) anyag is mészalapú. Létezik még egy mész-agyag alapú termékcsoport is, ami egy cement és vályogfelületek mellett mész és agyag alapokra is alkalmazható. Rusztikus, érdes felületet tudunk vele létrehozni, de a színezhetősége alacsony a festékpiac többi szereplőjéhez képest.
A diszperziós falfestékek a mai legnépszerűbb termékek. Nem véletlenül. Amellett, hogy nagyon jó fedőképességekkel rendelkeznek, az egészségünkre és a környezetünkre se károsak. Magas színtartósságuk, kopásállóságuk is ezt erősíti. A kötőanyag típusa és mennyisége alapján az egyszerű mosható bevonatoktól a súrolás és dörzsálló, sőt kerámia gyöngyöket tartalmazó karcálló bevonatokig szinte minden kivitelezhető velük. Sok ilyen termék tartalmaz penészesedésgátló adalékot, ami természetesen nem csökkenti a festék eddig felsorolt előnyeit. A színtartósága miatt, könnyedén újra felvihetjük mellé újra az eredeti színt.